Zdravím studenty i ostatní, kteří zavítali na tuto stránku.

Od vzniku těchto stránek uplynula celá řada let. K mému příjemnému překvapení se z nich stal velmi oblíbený, byť neoficiální, zdroj studijního materiálu nejen pro studenty historie na filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Za svoji oblíbenost vděčí zejména skvělému souhrnu učiva k souborným zkouškám ze středověku a raného novověku, za něž tímto znovu děkuji jejich autorovi Ondřeji Hýskovi, který je pro vás sepsal. Ale i množství z dalších více než dvou stovek prací z různých období historie je velmi cenné.

Původně byly tyto stránky věnovány i filozofii, ale protože té jsem se zdaleka tolik nevěnoval, zůstalo tu jen několik desítek prací, které však možná také oceníte. Další však přibývat určitě nebudou. Také z historie už mnoho nového nebude, protože jsem v roce 2006 úspěšně složil magisterské zkoušky a školu po nich opustil. Což znamená, že nyní už nemám takovou motivaci a dost času stránky tak často udržovat a aktualizovat jako dřív. Přesto se pokusím alespoň dvakrát či třikrát do roka přidat sem nějakou novou práci, kterou mi někdo z vás pošle. Také sem dávám svoji diplomku, jen tak pro ukázku, i když tu si můžou studenti MU stáhnout z oficiálních zdrojů na is.muni.cz. Pokud tedy někdo z vás bude mít opravdu zajímavou věc, kterou by sem chtěl dát (například sepsané přednášky z oblíbených předmětů), tak mi ji pošlete na adresu wizard@mravenec.cz, časem se snad dokopu to sem pověsit.

Původně plánované rozšíření stránek o divadelní činnosti nebo něco z oblasti RPG her zůstalo jen v oblasti plánů a už k němu asi nedojde. 

Pro ty, kdo jsou zde poprvé, jen zopakuji, že texty na těchto stránkách nejsou vždy „oficiálně“ zpracované a slohově dokončené. Najdete tu i narychlo zpracované podklady pro ústní referáty, často ani neuspořádané do souvislých vět, nýbrž jen do seznamů a poznámek z literatury. Kromě toho jsou zde však i náročně zpracované seminární práce či písemné referáty, které jsou pro studium lepší. Vždy však platí, že pro studium historie je to dostupnější než shánění velmi tlustých a drahých knih. Přesto pro jistotu připomínám: pokud chcete jít v nějakém tématu opravdu do hloubky a věnovat se mu více, je pro vás rozhodně lepší pořídit si ty tlusté knihy se spoustou poznámek a odborného textu.

Zdraví vás Jindra Kačer

leden 2008

                            
              

Nedávno se mi ozvali tvůrci studentského portálu www.primat.cz a umístili práce z mých stránek do svého vyhledávače.
Za to jim patří dík a hlavně uznání za práci, kterou dělají - protože narozdíl ode mě spojují znalosti všech studentů z celé republiky. Touto cestou by se podle mě mělo ubírat vyhledávání informací na internetu.